حفر چاه چیست ؟

عملی است که بر روی زمین وبه صورت قطر دایره شکل مانند تصویر زیر به عرض عموماً 50 سانتیمتر به تا 200 سانتی متر و اندازه های بیشتر برای هدف های مختلف از جمله دفع فاضلاب ، رسیدن به آب های زیر زمینی ، چاه ارت ساختمان دفع ولتاژهای اضافه و سیستم کانال هوابرای مترو و…چاه یا چاهک هایی به صورت عموماً استوانه ای و در مواردی مربع شکل به سمت داخل زمین حفاری می گردد را حفر چاه می گویند  .

 

خدمات حفر چاه نو در قم

در هر ساختمانی ائم از مسکونی، تجاری، اداری و .... برای انتقال و هدایت فاضلاب از طریق لوله ها نیاز به حفر چاه می باشد. این روش از گذشته تاکنون با توجه به نوع ساختمان و نوع لوله کشی رایج در آن منطقه ی جغرافیایی کاربرد داشته است و از جمله دلایل اصلی چنین کاری، کمک به حفظ بهداشت و دور نمودن مواد زائد و آلودگی ها از محیط زندگی است؛ هر چند که با زندگی شهر نشینی امروزی و افزایش جمعیت و همچنین عدم نظارت صحیح بر این مسائل،  متاسفانه در بسیاری از موارد در بخش های مختلف یک شهر بوی فاضلاب احساس می شود اما به  هر حال وجود چاه های مختلف و راه های انتقال گسترده در زیر زمین به هدایت فاضلاب ها به مکانی دور از محل زندگی مردم کمک می نماید. حفر چاه از قدیم توسط افرادی که در این خصوص دارای مهارت و تجربه ی کافی بودند، صورت می گرفته است و اکنون نیز دقیقا برای انجام چنین کاری نیاز به تخصص می باشد اما چیزی که دچار تغییرات مثبت شده، ابزار های لازم برای این کار است؛ به گونه ای که از شیوه ی دستی و سنتی به روش های مکانیزه با تجهیزات پیشرفته تر تغییر کرده است و مهم ترین دستاورد این تغییر، کاهش زمان لازم برای حفر چاه و عدم نیاز به تعداد زیادی نیروی انسانی می باشد، ضمن اینکه بهداشت و نکات ایمنی نیز تا حد بسیار زیادی رعایت خواهد شد.

خدمات حفر چاه

خدمات حفر چاه

توجه داشته باشید که با گذشت زمان و متداول شدن شهر نشینی، برای مدیریت فاضلاب شهری سیستم اگو در نظر گرفته شده است که از طریق اتصال آن به تصفیه خانه ها با استفاده از روش های جدید و توسعه یافته حتی امکان تصفیه و بازیافت نیز وجود دارد، اما مسئله ی مهم این است که در تمام نقاط ایران و یا در روستا ها چنین امکانی در نظر گرفته نشده؛ بنابراین وظیفه ی شرکت های تخلیه چاه در قم و حفر چاه فاضلاب نظیر شرکت خدمات فنی آبان قم این است که با توجه به شرایط جغرافیایی آن منطقه، نوع خاک و سست بودن یا نبودن زمین و همچنین سیستم لوله کشی رایج در آن محیط، حفر چاه نو و جدید را به گونه ای که لازم است، در ساختمان مسکونی یا اداری متقاضیان انجام دهند.

 حفر چاه به چه منظوری انجام می شود؟

از جمله مهم ترین دلایل حفر چاه نو این است که در یک منطقه سیستم اگوی فاضلاب شهری موجود نیست و پس از مدتی چاه قدیمی موجود در ساختمان پر می شود، در چنین شرایطی پیشنهاد می شود که با رعایت نکات فنی و مهندسی لازم یک چاه جدید و استاندارد با عمق مشخص ایجاد گردد تا بتواند به مدت چند سال فاضلاب ها را مهار نموده و در مواقع لازم نیز بتوان از خدمات تخلیه چاه فاضلاب نیز استفاده نمود. برای فضاهایی مانند دستشویی و حمام، آشپزخانه و ..... می توان چاه جدیدی را در نظر گرفت.

مهم ترین نکات در هنگام حفر چاه نو برای ساختمان ها چیست؟

بدیهی است که برای انجام دادن درست و اصولی هر کاری، پیروی از یک سری نکات و استاندارد های از پیش تعیین شده می تواند به کسب نتیجه ی رضایت بخش کمک نماید. به منظور ایجاد چاه نو برای یک ساختمان نیز، فرد متخصص باید نسبت به موارد زیر توجه کافی داشته باشد:

برای جلوگیری از زود پر شدن فضای درونی آن، باید با توجه به میزان آب مصرفی و سرعت تولید فاضلاب، چاهی با عمق، متراژ، ظرفیت و دهانه ی مناسب ایجاد نمود.

محلی که برای این کار در نظر گرفته شده است نیز، باید از هر نظر استاندارد باشد و در حفر چاه نو به نوع کاربری آن و نیاز ساختمان نیز توجه شود.

با توجه به میزان سست بودن یا نبودن خاک زمین آن منطقه، باید در زمان مناسب طوقه چینی توسط آجر و سیمان اجرا شود؛ زیرا این عمل به هر میزان که با دقت بیشتر و مطابق با اصول ایمنی صورت گیرد، ریسک ریزش نمودن چاه را به حداقل می رساند.

عمق یک چاه جدید از 2 متر شروع می شود و با توجه به میزان نیاز تا جایی که به آب های زیر زمینی برخورد نکند، می تواند عمیق گردد.

بسیار مهم است که اندازه ای که برای دهانه یک چاه در نظر گرفته شده است، در تمام طول عمق یکسان باشد و این دیگر به ظرافت کار و تجربه ی شخص مقنی و کارایی ابزار های تخصصی قابل استفاده برای حفر چاه نو بستگی دارد.

توجه : اگر فاضلاب شما مکررا پر می شود در فکر حفر چاه جدید نباشید . چون از نظر زمان و هزینه مقرون به صرفه نمی باشد . با تخلیه و احیای فاضلاب قدیمی در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید .

عوامل موثر بر قیمت حفر چاه و هزینه جانبی :

نوع چاهی ( ارت ، فاضلاب ، آب و…) که باید حفاری شود

جنس زمین از نظر دژ بودن سنگی و ماسه ای

قیمت کول گذاری چاه ( نصب کول درون چاه )

هزینه خرید کول چاه و هزینه حمل و بارگیری و تخلیه بار

بستن درب چاه

نصب دریچه بازدید چاه

هزینه و قیمت حفر چاه نو در قم

با توجه به نوع ساختمان، میزان نیاز آن به چاه جدید، اندازه ای که برای دهانه ی چاه در نظر گرفته می شود، عمق حفاری، هزینه و دستمزد این کار متغیر می باشد؛ بنابراین به هر میزان که عمق بیشتر شود؛ نیرو و زمان بیشتری می طلبد و طبیعتا هزینه نیز افزایش می یابد. توصیه ی ما به شما این است که در هر زمانی که نیاز به استفاده از خدمات حفر چاه داشتید، از طریق شماره های موجود در سایت با شرکت خدمات فنی آبان قم تماس بگیرید و از قیمت دقیق آن مطلع شوید.

 

 

خواندن 1966 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید