رسوب چیست و چگونگی ایجاد آن

به کربنات و سولفات کلسیم و منیزیم که در جدار داخلی لوله ها ایجاد میشود و ظاهری شبیه به گچ یا آهک دارد رسوب گفته میشود.

مقدار رسوب ایجاد شده به شدت سختی آب در مناطق مختلف بستگی دارد . به این ترتیب که هرچه شدت سختی آب بیشتر باشد ایجاد رسوب سریعتر اتفاق میفتد و برعکس

کجاها رسوب بوجود می آید؟

چنانچه داخل کتری و یا سماور خود را نگاه کنید متوجه میشوید که پس از گذشت چند ماه لایه ای گچ مانند در جداره آن ها ایجاد میشود و در صورتی که این لایه برطرف نشود به مرور زمان ضخامت آن بیشتر شده تا جایی که مانع انتقال گرما به داخل کتری یا سماور شده و فرایند جوش آمدن آب را به تعویق می اندازد و اتلاف انرژی را نیز به دنبال دارد .

برای رفع رسوب کتری و سماور به عنوان یک راهکار کلی میتوان از سرکه رقیق استفاده کرد .

این مشکل رسوب گیری در مورد آبگرمکن و سایر مبدل های حرارتی نیز اتفاق میفتد که اصلا جای نگرانی وجود ندارد و یک امر طبیعی است.

هنگامی که حس کردید آبگرمکن خوب می سوزد و شعله آن به حد کافی است اما آب گرم نمیشود و در حد ولرم است و یا حجم آب گرم کمتر و کمتر میشود همه این ها حاکی از این است که در جدار لوله ها رسوب ایجاد شده و همین رسوب باعث کاهش قطر لوله و کاهش انتقال حرارت از کوره به آب داخل لوله میشود و مشکلات اینچنینی را موجب میشود .

یکی از اشتباهاتی که مصرف کنندگان در مواقع مواجهه با این مشکلات انجام میدهند این است که حجم گاز و شعله آتش را زیاد میکنند . این کار نه تنها مشکل را برطرف نمی کند بلکه باعث افزایش هزینه سرویس آن می شود .

از آنجایی که شمعک آبگرمکن همیشه روشن است آب موجود در بالای آن گرم شده و به دمای بالای 65 درجه سانتی گراد می رسد و همین امر باعث ایجاد رسوب می شود. البته برای حل این مشکل در آبگرمکن های جدید شمعک حذف شده است اما باز هم دلایل دیگری ممکن است در ایجاد رسوب دخیل باشند .

همچنین شما عزیزان جهت دریافت خدمات لوله بازکنی در قم  و همچنین تخلیه چاه در قم می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت با یکی از شعب شرکت خدمات فنی آبان تماس حاصل فرمایید

خواندن 11626 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید